
domki letniskowe nad polskim bałtykiem
Chłopy (kaszb. Borowô, niem. Bauerhufen) – nadmorska wieś letniskowa w północno-zachodniej Polsce, na Wybrzeżu Słowińskim, położona w woj. zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, w gminie Mielno. Według danych z 2006 roku wieś liczyła 223 mieszkańców.
Nad morzem wyznaczono letnie kąpielisko „Chłopy 214” o długości 100 m, przy wejściu od ul. Portowej.
W 2012 r. kąpielisko Chłopy spełniało wytyczne wymogi jakościowe dla wody w kąpielisku Unii Europejskiej.
Wieś posiada zachowany tradycyjny układ rybackiej osady wraz z domami z XIX wieku ozdobionymi ludowymi malowidłami. Układ wsi tworzy 9 ulic.
Dzisiejsza wieś znajduje się w miejscu datowanej już w XIII wieku osady słowiańskiej Borowo (nazwa wywodząca się od ówczesnych rozległych borów). Do 1945 r. poprzednią niemiecką nazwą miejscowości było Bauerhufen. Polską nazwę Chłopy wprowadzono urzędowo w 1948 r.
Atrakcją Chłopów jest przystań rybacka, gdzie kutry są wciągane na brzeg, a w boksach rybackich sprzedawane są ryby.
Gmina Mielno utworzyła jednostkę pomocniczą sołectwo Chłopy, które obejmuje jedynie wieś Chłopy. Mieszkańcy wsi wybierają sołtysa oraz radę sołecką, składającą się z 3 do 7 osób.
W 1994 r. w Chłopach utworzono przystań morską dla rybaków. Przystań obejmuje dalbę wyciągową, plażę do bazowania łodzi oraz akwatorium o szerokości 100 m liczonej od linii brzegu. Dostęp do przystani i jej nadzór zapewnia Urząd Morski w Słupsku.
Najbliższa placówka pocztowa mieści się w Sarbinowie.
W maju i czerwcu 2005 roku kręcono tutaj zdjęcia do filmu Oda do radości, dokładnie do części "Morze" w reżyserii Macieja Migasa. W filmie pojawiają się kutry rybackie (oznaczone jako CHY, oznaczające miejscowość Chłopy), plaża, budynki rybackie; typowy dla starej zabudowy biały, drewniany dom oraz fragment ulicy kapitańskiej (zakręt pomiędzy ulicą Bosmańską a Żeglarską).
W maju 2008 roku odbyły się tu zdjęcia do filmu Miłość na wybiegu. W ostatniej scenie filmu doskonale widać plażę w Chłopach, wieżę kościoła w Sarbinowie oraz latarnię morską w Gąskach.
[z Wikipedia.pl]








